LucaKutya

Kutyát szeretnél, de még bizonytalan vagy, hogy vásárolj-e vagy örökbe fogadj? Érdemes néhány dolgot átgondolni, figyelembe venni, mielőtt meghozod ezt az igen fontos döntést. Ez a cikk segít eloszlatni a bizonytalanságokat, bemutatja az örökbefogadás előnyeit, és tippeket ad ahhoz, hogy hogyan válj felelős gazdivá. 

Bízom benne, hogy a cikk elolvasása után Te is inkább az örökbefogadás mellett teszed le a voksod.

Az ideális állatkereskedelmi piac

Az idealizált világképemben a leendő gazdik első útja a menhelyre vezet, miután megszületik az elhatározás, hogy négylábúval kívánják folytatni az életüket. Ebben a szuper világban már a menhelyek az elsődleges források, ahol négylábúhoz lehet jutni. Az államilag szabályzott, finanszírozott és ellenőrzött ivartalanításnak köszönhetően megszűnik a nem kívánt, “felesleges” szaporulat.
Fajtatiszta állatot tenyészteni csak nagyon szigorúan ellenőrzött feltételekkel lehet. A tenyésztők működését állandóan felügyelik és állatot csak ivartalanítás után adhatnak el.

Soha nem lesz még egy ilyen hálás és alázatos kutya mint Luca, számunkra Ő a legtökéletesebb!

A valóság ezzel szemben teljesen más

A menhelyek tömve vannak kutyával és macskával, a felelőtlen gazdáknak eszünkbe sem jut ivartalanítani az állatokat. Aztán, amikor a természet annak rendje szerint működik, majd megszületik az alom, szemrebbenés nélkül hajítják ki az állatokat vagy éppen ölik meg őket rögtön születésük után (kivételek persze akadnak bőven). Egy fokkal emberségesebb, amikor legalább a menhelyre elviszik szerencsétlen állatokat. 

De a legellenszenvesebb, amikor valaki üzleti céllal szaporítja az állatokat, borzalmas körülmények között tartva azokat, fittyet hányva az állatok egészségére, komfortérzetére. Már az rendkívül gyanús, ha egy hirdetésben ez szerepel; fajtiszta kutya eladó 20 ezerért”.

Ilyen nincs, soha nem is volt és nem is lesz!

Amennyiben teljességgel elzárkózol a menhelyi állatoktól, kérlek legalább az ivartalanítás legyen az első dolgod, amint erre sor kerülhet! Saját magadat kímélnéd meg egy nem kívánatos alomtól, vagy a tüzelés időszaka alatti állandó csavargástól, ha kan kutyád van…..
Arról nem is beszélve, hogy már ezzel is óriási terhet vennél le a menhelyi dolgozók válláról.

Miért fogadj örökbe kutyát? – A legfontosabb érvek

Biztosan felteszed magadnak a kérdést, miszerint miért kellene inkább a menhelyről választani a leendő kutyusodat? Hogy minél meggyőzőbbek legyünk, egy másik cikkben összegyűjtöttünk számos érvet a kutya örökbefogadás mellett, így most csak néhányat emelnénk ki belőle.

  • Életmentés

    Évente több ezer kutya kerül menhelyekre, és sajnos sokuknak nem jut második esély. Ha örökbe fogadsz, egy életet mentesz meg, miközben helyet biztosítasz egy másik rászoruló állatnak is.

  • Hatalmas szeretetet kapsz cserébe

    Az örökbefogadott kutyák hihetetlenül hálásak a gondoskodásért. Hűséggel és szeretettel hálálják meg, hogy életet élhetnek, amilyen minden kutyának járna.

  • Olcsóbb és biztonságosabb, mint a vásárlás

    Az örökbefogadott kutyák általában már rendelkeznek a szükséges oltásokkal, féreghajtással, sőt, a legtöbb esetben az örökbefogadás napjára már ivartalnítva is vannak. Ezzel szemben egy szaporítótól vett kutya esetén ezekre külön költened kell, pláne ha szerencsétlen agyon szaporított kutya beteges is lesz. De a túltenyésztett fajtatiszta kutyák is jelentős plusz költséggel tudnak járni. A menhelyi kutyák szívósak, ritkán lesznek betegek, mert az utca nevelte őket 🙂

  • Harc a szaporítók ellen

    A szaporítók a kutyák egészségével nem törődve kizárólag a haszonszerzésre törekednek. Egy örökbefogadással nem támogatod ezt az etikátlan rendszert, hanem esélyt adsz azoknak a kutyáknak, akik valóban rászorulnak.

Tévhitek az örökbefogadással kapcsolatban

Sok ember azért bizonytalan, mert félreértések vagy tévhitek élnek az örökbefogadással kapcsolatban.
Itt az idő, hogy eloszlassuk ezeket!

„A menhelyi kutyák mind problémásak.”
Ez nem igaz! A legtöbb kutya teljesen egészséges, jól nevelhető, csak előző gazdái nem tudtak róluk gondoskodni, vagy esélyük sem volt gazdára, hiszen egészen kölyök koruk óta a menhelyen élnek. (LucaKutya is újszülött kora óta élt a menhelyen, amíg rá nem találtunk.)

„Egy felnőtt kutya nem tud kötődni.”
A kutyák hihetetlenül alkalmazkodó lények. A szeretetteljes gondoskodás hatására bármilyen korú kutya képes erős kötődést kialakítani az új gazdájával. Ugyanez igaz a taníthatóságra is. Egyáltalán nem csak kölyökkorban lehet nevelni az állatokat.

„A menhelyi kutyák biztosan betegek.”
A menhelyek munkatársai mindent megtesznek, hogy a kutyák egészségesek legyenek. Az örökbefogadott kutyák általában rendelkeznek oltásokkal, féreghajtással, és állatorvos által vizsgáltak. A túlélési ösztön a legtöbb kidobott kutyát hajtja, így képesek olyan betegségekből talpra állni, amelyekből a ‘bolti’ társaik nem tudnának. Sajnos beteg állatokat is találni a menhelyen, ez nyilvánvaló, de a többségük egészséges, tettrekész, aki csak egy boldog, szerető környezetre vágyik.

„Egy fajtatiszta kutya jobb választás.”
A kutyák értéke nem a származásukban rejlik. A menhelyi kutyák ugyanolyan okosak, hűségesek és szeretetteljesek, mint fajtatiszta társaik. Vagy még jobban is…

Egyáltalán nem a kutya kinézete a legfontosabb. Erre jó példa LucaKutya története. Mikor a menhelyen még csak nézegettük a kutyákat, az én elképzelésem egy viszonylag nagyobb testű, németjuhász jellegű kutya volt. Fel is figyeltem egyre, de a gondozó nem javasolta azt a kutyát gyerek mellé, mert ugrálós volt és túlságosan izgága. Megértettem, elfogadtam. Nem ragaszkodtam tovább a kinézethez. Sokkal fontosabb az, hogy könnyen beilleszkedjen a családba és hosszú távon könnyebb legyen vele az élet.

Miért van szükséged kutyára?

Természetesen előfordulhat, hogy érdemesebb a fajtatiszta kutya mellett dönteni, és egy bejegyzett tenyésztőtől vásárolni a kutyát. Azonban ez a ritkábbik eset. Mielőtt döntesz, hogy milyen kutyát szeretnél, tedd fel magadnak a kérdést; miért szeretnék egyáltalán kutyát? Mi a célom vele?

  • hogy megvédjen a betolakodók elől,
  • hogy ne legyek egyedül,
  • hogy érezzem azt a feltétel nélküli szeretetet, amit egy állat adhat,
  • hogy egész nap simogassam,
  • hogy a gyerekem/gyerekeim tudjanak kivel játszani,
  • mert én is kutya mellett nőttem fel, a gyerekeimnek is ezt akarom,
  • mert kirándulni akarok vele,
  • munkakutyára van szükségem, mert pl. vadász vagyok,
  • netán hivatalos tenyésztő akarok lenni,
  • versenyekre, kiállításokra járni vele?
LucaKutya az ágyában fekszik a lakásban

Amennyiben az utolsó háromra nem a válasz, úgy könnyedén találsz számodra ideális állatot a menhelyeken. Az ott dolgozók jól ismerik az állatokat és miután megismertek Téged és az igényeidet, megfelelően tudnak ajánlani jelölteket. Természetesen alaposan meg kell fontolni a döntést, sokszor el kell vinni sétálni a kiválasztott kutyákat (egyenként persze).

A felelős kutyatartás alapjai

A valóság ezzel szemben teljesen más

Ha már arról van szó, hogy kutyát szeretnél magadhoz venni, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy miként lehet felelősen kutyát tartani. Függetlenül attól, hogy örökbe fogadsz, vagy más módon szerzed be az ebet, ez csak az első lépés a boldog gazdivá válás útján. Ahhoz, hogy a kutyád hosszú és egészséges életet éljen, az alábbi pár dolgot mindenképp vedd figyelembe:

  • Ivartalanítás

    Az ivartalanítással nemcsak a nem kívánt szaporulatot előzheted meg, hanem számos egészségügyi problémát is. Az ivartalanított kutyák hosszabb, egészségesebb életet élhetnek. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire szükséges volna a legtöbb kutyát ivartalanítani!

  • Megfelelő táplálás

    A kutyák egy kicsit olyanok, mint a gyerekek; igénylik a napi mozgást és a szellemi kihívásokat. Séta, játék, tanítás – ezek mind elengedhetetlenek egy boldog kutya életében. Nem csak azért fontos a mozgás a kutyáknak, hogy nehogy elhízzanak, de a felgyülemlett feszültséget is így vezetik le.

  • Olcsóbb és biztonságosabb, mint a vásárlás

    Az örökbefogadott kutyák általában már rendelkeznek a szükséges oltásokkal, féreghajtással, sőt, a legtöbb esetben az örökbefogadás napjára már ivartalnítva is vannak. Ezzel szemben egy szaporítótól vett kutya esetén ezekre külön költened kell, pláne ha szerencsétlen agyon szaporított kutya beteges is lesz. De a túltenyésztett fajtatiszta kutyák is jelentős plusz költséggel tudnak járni. A menhelyi kutyák szívósak, ritkán lesznek betegek, mert az utca nevelte őket 🙂

  • Rendszeres állatorvosi ellátás

    Gondoskodj arról, hogy kutyád megkapja a szükséges oltásokat, és rendszeresen eljusson állatorvosi vizsgálatokra. Jobb a bajt megelőzni, hiszen amellett, hogy költségesebb a gyógyítás, félőbb, hogy rosszul végződik…

Inspirálódj sikertörténetekből, majd fogadj örökbe!

LucaKutya története

Természetesen LucaKutya örökbefogadása is egy sikertörténet. Szentül hisszük, hogy a világ legalázatosabb, legcsendesebb, legalkalmazkodóbb kutyája került hozzánk 2017-ben. Habár kissé érzékeny Lucácska, úgy véljük ennek is köszönhető, hogy ennyire könnyű vele az élet. Tudatos és felelős gazdi lévén kutyaiskolában is voltunk vele, hogy az alapok meglegyenek. A gyerekekkel zökkenőmentes az együttélés, éjszaka egyszer sem keltett még minket. Nem mászkál, nem zavar.

Türelmes, odaadó és annyira beszélő a tekintete, hogy beszélnie sem kell, akkor is tudom, mire gondol. 🙂

Mazsola története

Mazsola kutya új élete a menhely után Brüsszelben folytatódott 2022 júniusában. Gazdája munkahelyén Mazsola a lelki egészség felelőse lett, és hamarosan a közösség kedvencévé vált. Egy magyar kutyafajtákat bemutató eseményen Mazsola a pulikat, mudikat és vizslákat is lekörözve az esemény sztárja és a gyerekek kedvence lett.

Gazdája szerint Mazsola nagyon okos, szép, szórakoztató, alkalmazkodó és imádnivaló kiskutya, aki csodás társ, és nagyon szeretik őt.

Nancy története

Nancy, korábbi nevén Ranja, 2020 májusában talált új otthonra. Az első séta a zöld gyepen mókásra sikeredett, mivel Nancy kennelben élt, és minden, ami élt és mozgott, különösen a pillangók, sokkal érdekesebb volt számára, mint leendő gazdái. Otthon a családdal nem volt gond  az összeszokás, viszont a 11 éves macskával már kihívást jelentett, de egy hónap kemény munkája után már együtt alszanak, sőt, van, amikor a cica Nancy hátán szunyókál. Nancy minden kutya haverja, hatalmas hancúrok és bandázások folynak a többi kutyával séta közben. Kitartóan fut a bicikli mellett, akár hosszú kilométereken keresztül, és imád vadászni madarakra.

Gazdái hálásak, hogy velük van, és minden nap örülnek egymásnak.

Hogyan segítheted a menhelyek munkáját?

Az állatmenhelyek segítői végtelenül túl vannak terhelve. Minden egyes nap, a szabadidejüket is feláldozva azon munkálkodnak, hogy a befogadott állatokat ellássák. Olykor emberfeletti, amilyen küzdelmekkel szembe kell nézniük. Függetlenül attól, hogy tudsz-e kutyát örökbe fogadni vagy sem, rengeteget tehetsz a menhelyi állatokért:

Minden támogatás számít! Időszaktól függetlenül, bármikor szívesen fogadnak a menhelyek élelmet, takarókat, lepedőket, törölközőket. De, természetesen az anyagi hozzájárulás is rengeteget számít.

A legtöbb menhely rendszeresen tart nyílt napot, amikor a gondozásukban lévő kutyák sétáltatására van lehetőség. Ez igazán klassz élmény kutyának, embernek egyaránt. De, nem csak ekkor van lehetőség kivinni egy körre a kutyusokat, érdeklődj a hozzád közeli menhelyen!

 Egyre több olyan önkéntes van, aki ideiglenes befogadó. Ez azt jelenti, hogy átmenetileg akár több örökbefogadható kutyát is gondoz. Ha csak bizonyos ideig tudsz segíteni, az ideiglenes befogadás is hatalmas segítség.

Természetesen, ha komolyan gondolod az önkéntességet, a menhely dolgozói bizonyosan tárt karokkal fogadnak állandó munkatársnak is, hiszen minden segítség jól jön.

Fogadj örökbe!

Arra kérlek Téged, mielőtt megvásárolnál egy állatot, látogass el a közeli menhelyekre. 

Az ott élő állatok szemei szinte beszélnek, egytől egyig azt mondják, “Fogadj örökbe! Vigyél haza”. Azokban a szempárokban annyi érzelem van, ami mellett az ember képtelen elmenni. Nézz körbe, kérdezd ki a gondozókat. Hidd el, egyáltalán nem bonyolult procedúra az örökbefogadás menete és nem költségesebb, mint egy fajtatiszta kutya 20ezerért.

Ezen a linken az összes magyarországi menhely fel van sorolva. Válaszd ki a számodra szimpatikusat vagy a hozzád közelit, és tégy egy próbát! 🙂
https://falkamesek.hu/kinek-adomanyozzak-magyarorszagi-mukodo-allatvedo-egyesuletek-alapitvanyok-listaja/